لوله‌های زهکشی

لوله زهکشی توسعه شبکه آبرسانی در سایز های مختلف تولید میشود و در پی ساختمان ورزشگاه ها و باغات کشاورزی مورد استفاده قرارمیگیرد

زهكشي چيست؟

خارج کردن آب اضافی زیرزمینی، سطحی و رواناب از یک سازه و یا از یک منطقه توسط نیروی ثقل و یا پمپاژ به منظور جلوگیری کردن از مزاحمت این آب اضافی و یا جلوگیری از زیان ناشی از آن را به طور عام زهکشی می‎گویند  تعریف فائو از زهکشی، خارج ساختن آب و نمک‎های قابل حل از سطح و زیر سطح مزرعه به منظور تسهیل رشد گیاه است.

چرا از لوله های زهکش استفاده کنیم

زهکشی در لغت به معنی خارج کردن آب و املاح مازاد از بستر زمین و یا عمق خاک می‌باشد که تقریبا از دویست سال قبل مرسوم بوده است. معمولا در کشاورزی هدف از زهکشی، تامین ‌محیطی مناسب  برای رشد ریشه گیاه است. در تعریف کلی تر زهکشی، باید گفت خارج شدن آب اضافی بطور طبیعی یا مصنوعی از یک منطقه می باشد که از مباحث بنیادی هیدرولوژی مهندسی است. آب از زمین بطور طبیعی خارج می‌شود ولی جهت تسریع این عمل از زهکشی  استفاده می‌شود.

معرفی اجمالی لوله های زهکش

لوله زهکش PVC از محصولاتیست که در صنعت کشور بسیار مورد استفاده و استقبال قرار می گیرد. شکل این نمونه لوله صورت کلافهای خرطومی مشبک و غیر مشبک می باشد که طول کلافها و تعداد سوراخ ها در هر ردیف بر حسب سفارش مشتری قابل تغییر می باشد. زهکشی که در لغت به معنی خارج کردن آب اضافی از زمین می‌باشد یکی از کارهایی است که از دویست سال قبل مرسوم بوده است. البته خارج شدن آب از زمین بطور طبیعی نیز صورت می گیرد، لذا زهکشی فقط این فرآیند طبیعی را سرعت می‌‍‌بخشد . به تعبیر دیگرمدیریت سفره آب زیرزمینی در جهت منافع اقتصادی و اجتماعی در کنار حفظ محیط زیست می باشد.

 

دلیل افزایش مصرف این نوع لوله در کشوراین است که با توجه به شرایط آب و هوای کشور با افزودن مواد خاص، مقاومت و استحکام این لوله ها نسبت به شرایط جوی کشور افزایش یافته است. برای اینکه مشتریان از کیفیت محصولات مطمئن گردند بر روی همه محصولات مهر استاندارد و نام کارخانه با تضمین کیفیت ۱۰ ساله زده شده است.برخورداری از استاندارد DIN ۱۱۸۷ آلمان برای لوله های پی وی سی زهکش این شرکت امتیاز بزرگی به حساب می آید. همچنین این بازرگانی لوله های زهکش را با استفاده از مواد PVC و با افزودن استابلایزرهای خاص لوله زهکشی پی وی سی تامین و تحویل می نمایند. نه تنها در کشور بلکه در سطح جهان این لوله پرمصرف ترین لوله از نوع پلیمری می باشد دلیل این امر نادر بودن لوله سوراخ دار پلیمری است و همچنین متغیر بودن طول و عرض سوراخ ها که مزیتی فوق العاده موثر به شمار می آید ، می باشد.

از مصارف و کاربردهای لوله زهکش پی وی سی می توان به استفاده در زمین های کشاورزی به منظور خارج ساختن آب اضافه حاصل از آبیاری یا بارندگی وزمینهایی که به دلایل مختلفی خاک آنها شور یا قلیایی شده است و همچنین اطراف ساختمانها، پل ها، جاده ها و … ودر زمین های ورزشی یا تفریحی اشاره کرد.

آزمون های به نام های تست آبکش، تست استحکام، تست ابعاد، تست وضعیت ظاهری به منظور ضریب اطمینان بر روی لوله ها انجام می شود.
لوله پی وی سی زهکش در مقایسه با لوله های دیگر،عمر مفید بالاتر در مقابل لوله سیمانی دارد و همچنین حمل و نقل آسانتر و وزن کم آن ، نصب راحت و آسان ، استحکام و مقاومت در مقابل املاح شیمیایی و انعطاف پذیری بالا مزیتهاییست که لوله های زهکشی نسبت به لوله های دیگر دارند.

جدول ابعاد لوله زهکش

شرح لوله زهکش
قطر لوله (میلیمتر) ۲۰۰ ۱۶۰ ۱۲۵ ۱۰۰
تعداد سوراخ در هر ردیف دور لوله ۶ ۶ ۶ ۶
ابعاد سوراخ ها (میلیمتر) ۸*۳/۱ ۵*۳/۱ ۵*۳/۱ ۵*۳/۱
سطح آبکشی هر سوراخ (میلیمتر) ۴/۱۰ ۵/۶ ۵/۶ ۵/۶
سطح آبکشی در یک متر (میلیمتر) ۳۸۰۶ ۳۲۷۶ ۳۳۵۴ ۳۳۵۴

لوله زهکش نیم سوراخ

لوله های زهکشی از انواع لوله های پی وی سی هستند که جهت جلوگیری از ماندگاری آب در سطح زیرین خاک و یا زمینهای کشاورزی و یا ساختمانی مورد استفاده قرار میگیرند. این لوله ها به صورتهای مختلف به کار گرفته میشوند که اختصارا به آن میپردازیم.

لوله های زهکش از لحاظ ظاهری به صورت زیر میباشند به طوری که یک لوله خرطومی با انعطاف پذیری نسبتا بالا و دارای سوراخکاری در جداره آن و در ابعاد متناسب با سایز لوله در بدنه لوله پانچ گردیده است و میتواند به صورت ۱۸۰ درجه و یا ۳۶۰ درجه سوراخکاری گردد .جهت خرید کلیه لوله های زهکشی در ابعاد ۱۸۰ و ۳۶۰ درجه با شماره های ما تماس بگیرید .

لوله زهکش با الیاف مصنوعی

اتفاقات زیادی در روند ساخت و ساز رخ می دهد که موجب می شود هزینه تامین شن دانه بندی شده و زه کشی روز ب روز بیشتر شود . به عنوان مثال برداشت شن و تخریب سطح خاک ومحیط زیست باعث آسیب رسانی به این پوشش ها شده که در افزایش هزینه ها بسیار دخیل است. در این باره کشورهای صنعتی نظیر انگلیس و فرانسه و هلند و مصر و … که در زهکشی سری از همه بالاتر دارند اقدام به تولید و تغییر لوله های زه کشی کرده اند که بتوان به نحوی کارایی آن را افزایش داد. این کشورها با روند هایی که در تولید لوله های زهکشی ایجاد کرده اند کاری کرده اند که دیگر نیاز به شن دانه نباشد و به جای این از الیاف هایی استفاده کرده اند که به محیط و روند زه کشی کمک می کند.